چرا بورس همچنان در حال سقوط است؟

[ad_1]

در رفتن برخی از کارشناسان بورس بر این باورند که بورس در چند ماه اخیر به ویژه در دو ماه اخیر با اثرات منفی ادامه داشته است که بخشی از آن ناشی از تحلیل بسیاری از سهامداران از وضعیت بودجه سال آینده است که بورس در آن قرار دارد. در آستانه زوال این یک بازار پیشرو در اقتصاد است که تحولات آینده را سریعتر از سایر بازارها منعکس می کند.

به گزارش فرارو، فردین آقابزرگی کارشناس بازار سهام با اشاره به اینکه بورس به نوعی بر بودجه تاثیر منفی گذاشته است، گفت: بورس اوراق بهادار به نوعی تاثیر منفی بر بودجه داشته است. در رفتن وی گفت: اگرچه به نظر می رسد بودجه کاهش یافته و هزینه های عمومی دولت کاهش یافته است، اما نرخ حامل های انرژی و نرخ خوراک شرکت های بورسی در بودجه افزایش چشمگیری داشته است که تاثیر منفی بر این موضوع داشته است. عملکرد شرکت ها، زیرا هزینه های تولید افزایش می یابد. آنها زیان زیادی دارند و همین اتفاق برای اکثر شرکت های بورسی می افتد.

آقابزرگی با اشاره به اینکه درآمد مالیاتی دولت نیز 60 درصد افزایش یافته است، گفت: افزایش می یابد، از سوی دیگر با افزایش مالیات های مختلف در اقتصاد، حجم فروش کالاها و خدمات نیز کاهش می یابد که بر تولید و فروش شرکت ها در بازار تأثیر منفی خواهد گذاشت.

مردم اعتماد خود را به بورس از دست داده اند
حمیدرضا افشار کارشناس بورس در گفتگوی فرعون وی با اشاره به اینکه بورس همچنان روند نزولی خود را ادامه می دهد، گفت: دلایل مختلفی برای این امر وجود دارد، اولین و مهمترین دلیل این است که اعتماد مردم به بورس و همچنین مدیران بازار از بین رفته و همه مشکلات به میزان قابل توجهی افزایش یافته است، نقدینگی، بدیهی است مهم ترین محرکی که باعث رشد بورس می شود، پول هوشمند است، اما به دلیل اتفاقاتی که در ماه های اخیر افتاده است، بسیاری از مردم طبیعتاً یک بار به بازار دیگران اعتماد ندارند.

وی افزود: در حالی که حجم معاملات بورس در خرداد به 5 تا 6 هزار میلیارد تومان رسید، اما در چند وقت اخیر ارزش معاملات بورس به 3 هزار میلیارد تومان هم رسیده است، در این شرایط منابعی برای رشد وجود ندارد. این مجموعه تاکنون شکست خورده است؛ بنابراین بازار سهام راه به جایی نخواهد برد و تا زمانی که پول پارک شده به بورس پمپاژ نشود، روند فعلی ادامه خواهد داشت، هرچند ممکن است در این بین نوساناتی وجود داشته باشد.

افشار گفت: همچنین ابهام در موضع برجام و دورنمای نامشخص مذاکرات، بازار و ذینفعان را با خطر جدی مواجه می کند و تا زمانی که مذاکرات نهایی نشود، بعید است بورس از سر گرفته شود. امروزه بسیاری از سرمایه گذاران نسبت به خروجی بودجه در مجلس احتیاط می کنند، به ویژه در مورد احکام بودجه، به ویژه موارد مربوط به بازار سرمایه.

فعالان بازار بورس افزودند: از سوی دیگر فروش اوراق در بورس ادامه دارد که این امر باعث شده است تا بسیاری از بورس ها نقدینگی خود را برای خرید اوراق صرف کنند، زیرا از یک سو وزارت اقتصاد و دولت به بانک ها، بیمه ها و شرکت های بیمه ای نیازمند است. صندوق ها و اشخاص حقوقی در بازار». آنها این اوراق را خریداری کرده اند تا دولت بتواند از منابع حاصل از فروش این اوراق برای تامین کسری بودجه خود استفاده کند. از سوی دیگر، با توجه به اینکه در حال حاضر بازدهی اوراق قرضه نزدیک به 24 تا 25 درصد است، بیشتر نقدینگی بازار به این سمت است، در حالی که بازدهی بازار از شاخص کل بورس از ابتدای سال، اما. می تواند تا پایان سال 24 تا 25 درصد بازدهی داشته باشد.

وی افزود: نرخ بالای سود بین بانکی که همچنان بالای 20 درصد است، تهدید دیگری برای بورس است که باید دید در صورت سرازیر شدن کاهش نرخ سود سپرده های بانکی، چه بر سر این ریسک های بازار خواهد آمد. بازار سرمایه و چه برنامه هایی برای بازگرداندن اعتماد مسئولان بازار سرمایه وجود دارد؟بازار سهام رونق می گیرد.

[ad_2]

Izaiah Harrison

سازمان دهنده کل مبشر موسیقی شیطانی. گیک قهوه. خالق برنده جایزه متعصب الکل مزاحم عمومی

تماس با ما