(+18) بیانیه واضح در مورد “تست باکرگی و تست باکرگی”

[ad_1]

ایسنا در گزارشی به درخواست «آزمایش باکرگی» قبل از ازدواج و چالش های مرتبط با آن پرداخته است.

در این گزارش آمده است: موضوع باکرگی و باکرگی در گذشته موضوعی بحث برانگیز بوده و اخیراً برخی افراد با موضوعات مشابه و البته جایگاه مهمی برای باکرگی در فضای مجازی دست به کار شده اند. ماهیت کمپین، یک نامه. وی از رئیس مجلس شورای اسلامی خواسته است به این موضوع رای قانونی بدهد.

در این نامه آمده است: «اگر مبنای قانونی برای چنین آزمایشی وجود نداشته باشد، پرونده به توافق دختر و پسر محدود می شود. اما نتیجه این اتفاق نقض ارتباط قانونی و ازدواج است. “تقاضا فقط یک چیز است: حذف مسیر تست باکرگی.”

اصل و فلسفه موضوع باکره و اصول آن و چرایی پرداختن به آن موضوع این مقاله نیست. هیچ تبلیغی برای پرداختن به باکرگی یا برعکس تاکید بر باکرگی و لزوم آزمون آن وجود ندارد، چرا که برای حل چنین مشکلی نیاز به فضای علمی با حضور کارشناسان مذهبی، فرهنگی، جامعه شناسی، پزشکی و حقوقی است.

در اینجا فقط داستان درگیری در این موضوع جامعه را می خوانید. موضوعی که حتی متخصصین زنان و زایمان نیز صحبت در مورد آن را دشوار می دانند و تمایلی به اظهار نظر در مورد آن ندارند. پزشکی قانونی نیز تمایلی به ارائه آمار ندارد.

داستان از این قرار است که باکرگی قبل از ازدواج آزمایش می شود تا باکرگی و جنسیت دختران مشخص شود. اقدامی که باید با رضایت فرد و حتی به درخواست مراجع قضایی انجام شود، مستلزم رضایت فرد است. با این حال، بسیاری از دختران باید قبل از ازدواج این آزمایش را انجام دهند.

ان گفت: “شوهرم و خانواده اش از من این کار را نخواستند، اما مادرم شوهرم را کنار گذاشت و به من گفت که این رویه در خانواده ماست.” شوهرم هم به مادرم گفته که این یک موضوع شخصی است و بهتر است آن را به ما بسپارید. او هرگز از من نخواست که برایش گواهی بیاورم، اما به اصرار مادرم به دکتر مراجعه کردم. رفتار دکتر را هم بعد از معاینه عجیب دیدم و وقتی در تهران به دنیا آمدم و زندگی می کردم فکر می کردند اصالتاً اهل استانی محروم هستم. مادرم وقتی گواهی را به شوهرم نشان داد به او نگاه نکرد و گفت: من از انتخابم مطمئن هستم.

صدور گواهی بکارت باید به درخواست خود شخص انجام شود و به درخواست شوهر، مادرشوهر و به هیچ وجه معتبر نیست. اگر پزشک مفاد این گواهی را به غیر از فرد معاینه شونده فاش کند، به مجازات افشای اسرار محکوم می شود. طبق ماده 648 قانون مجازات از کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی، پزشکان، جراحان، ماماها، داروسازان و کلیه افرادی که در صورت افشای اسرار دیگران، اسرار کار یا تجارت خود را حفظ می کنند. دعاوی حقوقی به حبس از سه ماه و یک روز تا یک سال یا جزای نقدی از یک میلیون و پانصد هزار تا شش میلیون ریال.

در حال حاضر در شبکه های اجتماعی نظرات متفاوتی درباره موضوع تست باکرگی وجود دارد. بسیاری از مردان بر این باورند که بهترین راه برای غلبه بر این وسوسه حذف مهریه است. اگر چنین آزمایشی برای زنان وجود دارد، باید برای مردان نیز باشد.

در این میان، واکنش های زنان نیز در این زمینه شنیده می شود و هرکس از تجربه خود می گوید:

«م» خانواده های مذهبی دارد و وقتی ازدواج می کند، شوهرش به این آزمون علاقه نشان می دهد: «از انجام این آزمایش احساس بدی کردم؛ احساس بی ارزشی.» چرا زناکاران باید در این آزمایش شرکت کنند، اما مردان نه؟ “

– سعی نکردی در این مورد با شوهرت صحبت کنی و احساس خوبی نداشتی؟

وسط یک عروسی آنقدر داستان های مختلف وجود دارد که دیگر جایی برای بحث در مورد آنها ندارم.

«ف» می گوید هرگز چنین آزمونی را تجربه نکرده و نخواهد آمد.

– اگر طرف مقابل شما را خیلی دوست داشته باشد و از شما بخواهد که در این آزمون شرکت کنید، آیا دوباره آن را قبول نمی کنید؟

“اول اینکه اگر من را آنقدر دوست داشته باشد، آنقدر شخصیت طرف مقابل را نمی گیرد که آن را بخواهد.”

آر می‌گوید: «من فکر می‌کنم این مهم‌تر از یک آزمایش عمیق و طولانی باکرگی است، یک ظرفیت ذهنی که باید انجام شود. ما پر از پیچیدگی های اجتماعی خانوادگی و افرادی هستیم که در درک روابط و احساسات صحیح ضعیف هستند. از سوی دیگر، در گذشته، هر انسانی چیزی جز خودش ندارد.»

وی گفت: من به خودم و سلامتی خود ایمان دارم اما اگر شخص دیگری یا خانواده اش از من بخواهند که این آزمایش را انجام دهم، این توهین و ناباوری من است. البته از آن منظر چنین رویکردی نباید به عنوان ابزار سوء استفاده قرار گیرد، زیرا من شاهد تقلب در طرف مقابل بوده ام.»

«م» قبل از ازدواج آزمایش نداد: «الان بعد از 12 سال زندگی با دو بچه، شوهرم همچنان مرا کتک می‌زند و می‌گوید: «از کجا فهمیدی قبل از من با کسی رابطه نداشتی؟ ببخشید من تا حالا با چند نفر رابطه جنسی داشتم و شبا زیاد به خونه نمیاد ولی با دوتا بچه چیکار کنم؟ حالا منو طلاق بده بعد چی؟ «بروم و دو تا بچه بار پدرم کنم؟»

آماری از تعداد مراجعه کنندگان به پزشکی قانونی در سایت این سازمان وجود ندارد و پس از پیگیری های خبرنگار، روابط عمومی سازمان پزشکی قانونی هیچ آماری ارائه نکرد اما در پاسخ گفت: در حال حاضر درخواست شخصی در این سازمان نداریم. خیر و تمام ارجاعات به قوه قضائیه توسط قوه قضائیه و برخی مراجع ذیربط صورت می گیرد. ما هنوز چنین آماری دریافت نکرده ایم اما آمار کلی داریم که ممکن است منعکس کننده این موضوعات باشد که تاکنون در رسانه ها کار نکرده ایم. و مشروط به کسب مجوز از کمیته اطلاع رسانی سازمان می باشد و بنا به نیاز و درخواست ما این کمیته فقط یک بار می تواند تشکیل شود.تنها موضوعی که می توان شخصا مطرح کرد بحث سقط جنین است.

از سوی دیگر برخی از متخصصان زنان و زایمان می گویند به دلیل هزینه ای که برای خود و کسب و کارشان دارد این کار را انجام نمی دهند و بیماران را به پزشکی قانونی معرفی می کنند.

برخی از پزشکان صادرکننده این گواهی که نخواستند نامشان فاش شود، می‌گویند: تعداد بیمارانی که درخواست گواهی بکارت می‌دهند نسبت به سال‌های گذشته کمتر است؛ در 20 سال اخیر این درخواست بیشتر شده است.

با این حال، دکتر شیرین نیرومنش متخصص زنان و زایمان و فلوشیپ زنان و زایمان (پریناتولوژی) مایل به اظهار نظر است: گرفته شده است. متخصصان زنان ممکن است گواهی صادر کنند، اما بسیاری به دلیل عوارض جانبی نمی توانند. نوع باکرگی می تواند متفاوت باشد و فرد در اولین آمیزش خونریزی نداشته باشد، بنابراین پزشک باید در متن گواهی که مورد اعتراض خانواده است، عبارت “به ظاهر سالم” را ذکر کند. این امر مسئولیت زیادی را بر دوش پزشکان می گذارد. نرخ های خاصی وجود ندارد. این یک گواهی قانونی است که برای برخی خانواده ها بسیار ارزشمند است. به همین دلیل است که بسیاری از پزشکان این کار را انجام نمی دهند.

باکره از نظر فقهی کسی است که داخل نشده باشد. بر اساس فتوای امام خمینی (ره) فردی که به دلیل کارهایی غیر از محرمیت، باکرگی خود را از دست داده است، باکره محسوب می شود و برای ازدواج دائم یا موقت باید از پدر یا جد خود اجازه بگیرد.

ر ورزشکاری است که سال هاست به ورزش رزمی و سوارکاری می پردازد. در یکی از تمریناتش چیزی غیرعادی می بیند. ابتدا فکر می کند خارج از موعد مقرر عادت ماهانه دارد، اما بعد متوجه می شود که اشتباه می کند. پزشکان مصدومیت او را تایید کردند و گواهی دادند که او در حین تمرین باکرگی خود را از دست داده است.

وی خاطرنشان کرد: ورزش های حرفه ای با پرش های سنگین به باکرگی لطمه نمی زند، اما می تواند در حین ورزش یا تصادف به بدن قوی برخورد کند و به فرد آسیب برساند.

به دلیل تابویی بودن مشکل، اطلاع رسانی در این زمینه نیز با محدودیت های زیادی مواجه است و همین عدم آگاهی جامعه و خانواده ها آسیب های روحی زیادی را به نوجوانان و جوانان وارد کرده است.

او گفت: چند وقت پیش دختری 18 ساله با خارش شدید نزد من آمد و بعد از آن علائم خونی دید و ماه ها فکر می کرد که ممکن است باکره باشد. او از جنون شدید روحی و روانی رنج می برد. – اختلال مداوم بالاخره بعد از چند ماه جرات کرد به پزشک مراجعه کند. بعد از تست متوجه شدم که مشکلی وجود ندارد. دختران باید مراقب بدن خود باشند، اما بهتر است پس از هر گونه شک و تردید در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنند تا مطمئن شوند.

اما مشکل یکی دوتا نیست، بسیاری از دختران تجربه خوشایند مراجعه به پزشک زنان را ندارند و اولین مراجعه به متخصص زنان آخرین تجربه آنها بود. «س» هنوز ازدواج نکرده است و زمانی که تصمیم می گیرد درباره بدن خودش بیشتر بداند، نزد پزشک زنان می رود: «اولین تجربه مراجعه به پزشک زنان را هرگز فراموش نمی کنم. وقتی وارد مطب شدم، کنار او نشسته بودم. و یهو نگاهم کرد هنوزم قیافه معنی دار اونی که از در اومده رو میبینم انگار نشسته بودم حرف میزدم و میپرسیدم چرا اومدم چطوری نمیدونی چه باکری داری باید بری بعد هر اشتباهی به انتخابت بکنی؟من اصلا دختر رو معاینه نمیکنم.حالا برو من خیلی مریضم.. از اون موقع شنیدن اسم دکتر زنان حس بدی داره.

این متخصص زنان و زایمان می گوید: پزشکان باید به بیماران خود زمان کافی بدهند تا بتوانند به پزشک اعتماد کنند. گاهی اوقات چنین مشکلاتی می تواند ناشی از استرس کاری، مشغله کاری و خستگی پزشک باشد. به نظر من این موضوع باید در همایش ها و جلسات اخلاق حرفه ای با پزشکان مطرح شود چرا که این موضوع مهمی است. در برخی موارد ممکن است معاینه خشونت آمیز باشد و حتی فردی که سال ها ازدواج کرده است جرات مراجعه به پزشک برای معاینه سالانه را نداشته باشد و از اتاق معاینه و تخت متخصص زنان بترسد. برای حفظ رابطه خوب با بیمار هنگام برخورد با هر فردی در هر سنی و در هر شرایطی به تجربه خاصی نیاز است. اگر بیمار احساس خوبی نسبت به پزشک داشته باشد، تحت هیچ شرایطی ارتباط را قطع نمی کند. متخصص زنان باید مانند یک عضو خانواده برای زنان باشد. ما بیمارانی داریم که سن آنها به سن کار ما می رسد و ای کاش این ارتباط در همه مراجعات برقرار می شد.

او معتقد است که دنیا می‌تواند به سمتی برود که نیازی به چنین گواهی‌هایی نباشد، اما اگر واقعاً به سلامت خود اعتقاد داشته باشیم، می‌توان این گواهی‌ها را دریافت کرد: «درست است که برخی گروه‌ها می‌خواهند این فرهنگ را تغییر دهند، اما گروهی از دختران می‌خواهند این فرهنگ را تغییر دهند. که هیچ رابطه ای ندارند نه و برای آنهایی که این گواهی برایشان مهم است بهتر است آن را ضمیمه خانواده داشته باشند.تردید در مورد شوهرش همچنان باقی است.» با این حال، دنیا در حال تغییر است و ممکن است تعداد متقاضیان این گواهی کاهش یابد. در سال های آینده.”

در نهایت پاسخ آیت الله العظمی مکارم شیرازی از مراجع عظام تقلید از آن دو حاکم در موضوع باکره بسیار جالب و قابل تأمل است:

1. س: آیا دختری که باکرگی خود را بازگردانده است، در صورت درخواست مدعی، باید حقیقت را بگوید؟

پاسخ: نیازی به سوال نیست.

2. س: دختران برای ازدواج درخواست گواهی سلامت باکرگی کردند و پزشکان متوجه شدند که باکرگی سالم نیست، اما طرف مقابل خیانت کرد و توبه کرد و اصرار کرد که آبروی آنها حفظ شود و اگر گواهی بهداشت داده نشود، شهرت در آن است. خطر این می تواند منجر به فساد شود، چه باید کرد و در این صورت دادن گواهی بهداشت جایز است و گناه نیست؟

جواب: اگر صدمه شدید و فوق العاده جدی دیده باشد در صورت گفتن حقیقت می توان گواهی سلامت صادر کرد.

[ad_2]

Cole Rasmussen

متخصص ترم بیکن عاشق معمولی قهوه. علاقه مند به مسافرت هاردکور ماون اینترنتی جذاب و ظریف. دانشجو.

تماس با ما