بهترین هاست وردپرس

(تصویر) فاجعه در گورستان تاریخی شهسا


با گذشت 19 ماه از اولین هشدار برای نابودی شیرهای سنگی در گورستان تاریخی شهسوار در ایذه خوزستان، خبرها حاکی از نابودی شیرهای سنگی این گورستان است.

به گزارش ایسنا، خردادماه سال گذشته امین داوودی، دبیر انجمن تاریخ دانشگاه شهید بهشتی با نمایش فیلمی از گورستان تاریخی شهسا در هفت کیلومتری شهر ایذه در استان خوزستان، اظهار داشت: سنگ‌کشی و مرمت سنگ. شیرها را شیرهای سنگی روی تخت اعلام کرد، اما هنوز نه نگهبان یا نشان نگهبان!

بقایای گورستان دوره صفویه در منطقه شهسوار ایذه خوزستان که در نزدیکی آن نقش برجسته ایلامی بر روی شهسوار قرار دارد و با هر بار بارش برف و باران با صخره ای صاف که بر فراز آن قرار گرفته اند، آسایش به تدریج از بین می رود و به تدریج فرسایش می یابد. این در حالی است که در کنار شیرهای سنگی گورستان که توسط قاچاقچیان آثار تاریخی تخریب شده، این شاهکار منطقه نیز آرام آرام در حال حذف شدن است.

این تصویر مربوط به ژوئن 2016 است

اکنون پس از گذشت یک سال و نیم از این همه هشدار، اخطار تخریب گسترده این قبرستان داده شده است.

صادق صحنی، فعال میراث فرهنگی می گوید: این مکان روی شهسا قبرستانی بی نظیر در شهر ایذه است که سنگ نگاره ها و سنگ نگاره های عیلامی از دوره صفویه و بنایی از دوره ایلخانی همچنان در آن نگهداری می شود. دو دهه پیش این منطقه به عنوان غنی ترین قبرستان شیرهای سنگی منطقه بختیاری در فهرست آثار ملی کشور ثبت شد، اما این منطقه به قدری مورد بی توجهی قرار گرفت که اکثر شیرهای سنگی این منطقه منقرض شدند.

وی در بازگشت به گورستان شهسوار در چند روز گذشته با چشمان خود مشاهده کرد که بسیاری از شیرهای سنگی و مقبره های تاریخی این محوطه تاریخی یا ناپدید شده و یا به طور کامل ویران شده اند: هنگام بازدید، بسیاری از مقبره های تاریخی دیگر نیز ناپدید شده بودند. نقل مکان کرد.

صحنی شرایط نامناسب اقتصادی را عامل اصلی فاجعه گورستان تاریخی شهسوار می داند و می گوید: معتقدم میراث فرهنگی کشور در چند سال اخیر هیچ گاه تخریب نشده است، هرچند برخی همچنان نقشه راه را «فرهنگی شده» می دانند. بله، اما ابتدا تصمیم گیرندگان وزارتخانه و مقامات محلی باید برای وضعیت میراث فرهنگی راه حل مناسبی ارائه دهند.

در این محوطه تاریخی و باستانی با وجود قانون ارث، هیچ گونه حصاری در اطراف قبرستان وجود ندارد و دفن اموات ممنوع است. او امروز می داند.

صحنی به موقعیت جغرافیایی این محوطه تاریخی و دیگر بناهای اطراف آن توجه می کند و می گوید: در مجاورت گورستان شهسوار روستای تاریخی کول فرح، گنجینه سنگ نگاره ای منحصر به فرد از دوره ایلامی، خوشبختانه به دلیل استقرار نگهبانان، قرار دارد. در این قسمت از آسیب یا آسیب دیدن آن جلوگیری شده است. انجام این کار برای گورستان در شهسا حداقل بهتر از منطقه محافظت می کند.

معماری تاریخی

معماری تاریخی

معماری تاریخی

معماری تاریخی

معماری تاریخی

معماری تاریخی

معماری تاریخی

معماری تاریخی

معماری تاریخی

معماری تاریخی

* عکس ها از صادق صحنه ای است


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم